Bez kategorii

Dieta białkowa, czyli dieta Dukana

Dieta Dukana nazywana jest dietą proteinową lub białkową. Opracował ją francuski lekarz i dietetyk Pierre Dukan. Dzięki niej nie trzeba ograniczać ilości spożywanego jedzenia, ale należy wyselekcjonować odpowiednie składniki żywieniowe. Ograniczać należy produkty o wysokiej zawartości protein. Przygotowanie smacznych posiłków jest możliwe, ale wymaga kreatywności i pracowitości. Do jadłospisu wprowadzić można około kilkuset przepisów, które wpasowują się w zalecenia planu żywieniowego Dukana. Dieta Dukana dzieli się na cztery fazy:

  • uderzeniową, która trwa maksymalnie siedem dni i wiąże się z jedzeniem produktów mających w sobie dużo białka i mało tłuszczu oraz węglowodanów,
  • naprzemienną, podczas której spożywa się proteiny oraz proteiny łączone z wybranymi warzywami,
  • utrwalenia wagi, czyli dopuszczającą ograniczone ilości owoców, pieczywa oraz innych produktów,
  • stabilizacji, która trwa do końca życia. W każdym tygodniu przez jeden dzień należy spożywać wyłącznie produkty proteinowe.

Przykładowe menu diety Dukana

Śniadanie można przygotować z płatków śniadaniowych z mlekiem – garść płatków śniadaniowych oraz trzy łyżki otrębów zalewa się mlekiem. Można również jeść jogurt z musli – do niesłodzonego jogurtu naturalnego dodaje się jedną płaską łyżkę musli i płatki owsiane. Można także przygotować koktajl bananowy z jednego banana, trzech łyżeczek płatków owsianych i szklanki maślanki lub mleka.

Obiad to przykładowo pierś z kurczaka z dodatkami. Na parze gotujemy filet, po około 20 minutach dodajemy do niego warzywa, oddzielnie gotujemy biały ryż. Można dodać trochę jogurtu bez cukru, poprawi on smak potrawy. Alternatywą jest również ryba z sałatą. W piekarniku przygotowujemy rybę. Do ryby można przyrządzić sałatkę z 1/4 pokrojonej w kosteczki fety, jednego pomidora, 1/4 ogórka i 1/4 papryki. Można dodać kilka oliwek. Sałatkę doprawiamy do smaku.

Na kolację można przyrządzić pastę rybną i położyć ją na chrupkim pieczywie. Na chrupkim pieczywie rozsmarowuje się pastę rybną, na przykład z makreli lub dorsza. Do makreli dodaje się majonez i przyprawia ją do smaku. Można zjeść także ser biały z dżemem. Kroi się dwa plasterki chudego sera białego. Na każdym z nich rozsmarowuje się łyżeczkę niskosłodzonego dżemu owocowego.

Zalecenia diety Dukana

Dieta proteinowa Dukana odrzuca tłuszcze, błonnik i cukry w pierwszych fazach. Na początku osoby stosujące taką dietę mogą mieć zatwardzenie i zgagę. Jedzenie dużej ilości białka zakwasza organizm i obciąża nerki oraz wątrobę. Nerki i wątroba są zmuszone radzić sobie z większą ilością toksyn. Dieta proteinowa Dukana jest chętnie stosowana przez wiele osób, ale ma ona także sporo wad, dlatego przed jej podjęciem niezbędna jest konsultacja lekarska.

Podsumowując, dieta ma bardzo dobre efekty, pozwala pozbyć się sporej ilości kilogramów, ale należy stosować ją ostrożnie. Po kilku tygodniach jej stosowania można pozbyć się nawet 10 kilogramów. Dieta jednak nie jest wolna od efektu jo-jo – występuje realne zagrożenie skoku wagi po jej zakończeniu. Dlatego nawet po zaprzestaniu diety trzeba ograniczać ilość spożywanych kalorii i postarać się utrzymać zalecenia zdrowego żywienia.

Efektowi jo-jo można jednak skutecznie zapobiec, dołączając do Diety Dukana tabletki Novoslim, nowoczesny preparat zawierający soję i pozwalający chudnąć zdrowo i skutecznie. Cieszący się ogromną popularnością na całym świecie preparat Novoslim, to unikatowa mieszanka kilkuset składników opracowywana latami przez zespół naukowców. Nie zastąpi on oczywiście diety, ale wspomoże każdą kurację odchudzają, dlatego dobrze jest mieć go pod ręką. Jedno opakowanie wystarcza na około 30 dni.