Home      O rasie      Rys historyczny
 
 
 
 
 
Masz pytania?
 
tel: 503 362 905
swissgang@onet.pl 
 
Krótki rys historyczny:
 
Przodkami Dużego Szwajcarskiego Psa Pasterskiego były, szeroko wcześniej rozpowszechnione w centralnej Europie, psy opisywane jako psy rzeźników i masarzy. Były one silne, trzykolorowe, czasami czarne podpalane lub żółte, powszechnie trzymane przez rzeźników, handlarzy bydła, rzemieślników i farmerów, którzy używali je jako psy stróżujące, pasterskie oraz pociągowe i do tych celów je hodowali.
 
Na jubileuszowej wystawie, zorganizowanej w 1908 r. w Lagenthal z okazji 25 - lecia istnienia szwajcarskiego Towarzystwa Kynologicznego przedstawiono do oceny profesorowi Albertowi Heim dwa takie psy nazwane krótkowłosymi berneńskimi psami pasterskimi.
Ten wielki popularyzator ras szwajcarskich psów pasterskich ocenił je jako zanikającą odmianę starego typu dużych psów pasterskich (górskich) lub psów rzeźnickich. Zostały one uznane przez Szwajcarskie Towarzystwo Kynologiczne za odrębną rasę i wpisane jako Duże Szwajcarskie Psy Pasterskie do Szwajcarskiej Księgi Rodowodowej w tomie 12 (1909).
 
 
W kantonie berneńskim znaleziono kolejne egzemplarze odpowiadające opisowi A. Heima i w oparciu o nie rozpoczęto hodowlę czystej rasy. W styczniu 1912r. powstał klub Dużego Szwajcarskiego Psa Pasterskiego, który przejął na siebie obowiązek opieki i promowania rasy.
 
Przez długi czas populacja rasy utrzymywała się na niskim poziomie, ponieważ trudno było o dobre suki. Dopiero od 1933 r. liczba rocznie rejestrowanych w Szwajcarskiej Księdze Rodowodowej psów przekroczyła 50. Wzorzec rasy po raz pierwszy został opublikowany przez FCI 05.02.1939 r
 
Opinia niewymagających, niezawodnych psów meldunkowych i pociągowych używanych przez armię szwajcarską w okresie drugiej wojny światowej przyniosła rasie uznanie i dalsze jej upowszechnienie, którego efektem było ponad 100 zarejestrowanych w 1945 r. szczeniąt. Liczba ta świadczyła o populacji rasy utrzymującej się na poziomie 350 - 400 egzemparzy

 

Obecnie psy tej rasy hodowane są również w krajach sąsiednich i powszechnie cenione za opanowany i zrównoważony temperament, szczególnie jako psy rodzinne.

Wspierane przez Hosting o12.pl
Jesteśmy zrzeszeni w :