Home      O rasie      Opis ogólny
 
 
 
 
 
Masz pytania?
 
tel: 503 362 905
swissgang@onet.pl 

I. Charakterystyka

Duży Szwajcarski Pies Pasterski to pies o zrównoważonym charakterze i umiarkowanym temperamencie.
Ogromnie przywiązany do swojej ludzkiej rodziny, którą stawia zawsze na pierwszym miejscu. Jest jest wierny i bezgranicznie oddany, chętnie dostosuje się do trybu jej życia, jeśli tylko będzie mógł w nim czynnie uczestniczyć. Nie należy go w żaden sposób izolować, na pewno nie nadaje się do trzymania w kojcu. Cierpliwy i delikatny w stosunku do dzieci. Doskonały stróż domu i podwórka, nic podejrzanego nie umknie jego uwadze, o czym informuje swoim niskim, doniosłym głosem. Powściągliwy jednak w szczekaniu, robi to gdy ma do tego wyraźny powód. Tolerancyjny w stosunku do innych zwierząt. Nie jest agresywny, z reguły przyjazny, ale wobec obcych bywa często nieufny i podejrzliwy. Duży Szwajcar nie jest psem obronnym i nie należy szkolić go w tym kierunku. Do ochrony swojej rodziny wystarcza mu już sam jego potężny i majestatyczny wygląd, którym budzi respekt.
Jest inteligentny, szybko się uczy, ale zbyt częste i monotonne ćwiczenia mogą go nudzić.
Duży Szwajcarski Pies Pasterski to przede wszystkim pies rodzinny oraz wspaniały stróż.
 
 
 
II. Aktywność

Duży Szwajcar jest średnio aktywnym psem, uwielbia spacery, ale nie wymaga żadnych sportów np. obecność w trakcie jazdy na rowerze czy joggingu nie jest dla niego odpowiednia. Lubi być pomocny i pracować, więc będzie szczęśliwy jeśli pozwolimy mu ciągnąć wózek lub sanki.
Nie przepada za aportowaniem, które czasami próbuje przekształcać w inną zabawę.III. Wychowanie

Dobrze prowadzony od szczenięcia DSPP w przyszłości nie powinien sprawiać większych problemów. Wymaga to jednak od właściciela, wytrwałości i konsekwencji . Nie należy w żadnym wypadku stosować metod tzw. silnej ręki, np. używając przemocy lub innych kar, bo może to wywołać niepożądane zachowania w przyszłości. Trzeba pokazać mu co może a czego nie, wyznaczyć granice i przestrzegać ustalonych zasad, a wtedy życie z nim będzie samą przyjemnością. Dobrą metodą wychowawczą jest wyrażanie aprobaty i nagradzanie za każdą właściwą postawę psiaka. Zaleca się również korzystanie z psich przedszkoli, które pomogą w prawidłowej socjalizacji. Duży Szwajcar zazwyczaj nie ma nawyków niszczenia i gryzienia, pozostawiony nawet samotnie w domu szczeniak nie wyrządzi szkód.


IV. Zdrowie i pielęgnacja

Duże Szwajcarskie Pasterskie z reguły to okazy zdrowia. Najczęstsze problemy tej rasy jak zresztą  wszystkich molosów to dysplazja stawów biodrowych lub barkowych. Prawidłowa profilaktyka, zdrowe i wartościowe odżywanie mogą ograniczyć lub całkowicie wykluczyć te przypadłości. DSPP nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, wystarcza okazjonalne szczotkowanie w celu usunięcia martwego włosa. Należy również pamiętać o przycinaniu pazurów w przypadku gdy pies nie ma możliwości ich naturalnego ścierania.
Wspierane przez Hosting o12.pl
Jesteśmy zrzeszeni w :